Üniversiteler

Yabancı Öğrenciler için Ukrayna’da Eğitim ve Öğretim Görmesi

Ukrayna ulusal eğitim sisteminin gelişiminde önemli adımlar attı. Ukrayna’daki eğitim sistemi hem okul öncesi hem de yüksek eğitimi içermektedir. Ukrayna Üniversiteleri Avrupa ve dünya eğitim alanında mevcut, Bologna sürecine katılıyor, vb. Ukrayna’da, çok sayıda tesis ve eğitim kurumu. Ukrayna mevzuatı okul öncesi eğitime büyük önem vermektedir. Bugün Ukrayna, uluslararası eğitim alanında önde gelen ülkelerden biri olmayı hedeflemektedir; bu da, diğer devletlerin vatandaşları tarafından Ukrayna’da yüksek öğrenim talebi nedeniyle dolaylı olarak teyit edilmiştir. Ukrayna diploması zaten uluslararası tanınırlığa sahiptir. Ukrayna’da okuyan yabancı öğrenci sayısı her yıl artmaktadır. Bugüne kadar, 145 ülkeden toplam 60.000 öğrenci Ukrayna üniversitelerinde eğitim görmektedir. Ukrayna’da eğitim sistemi nedir, bu makalede ele almaya çalışacağız.

Ukrayna “Yükseköğretim” Yasası uyarınca, Ukrayna’da eğitim aşağıdaki seviyeleri içerir:

Ukrayna’da İlköğretim Eğitimi 6 ila 10 yaş arası zorunlu bir yaştır. İlk 4 yıl boyunca, çocuklar, gelecekteki yaşamlarında sonraki uygulamaları için tüm temel zorunlu basit bilimleri çizmeyi, saymayı, yazmayı öğrendikleri ilkokuldadırlar.

Orta öğretim Ortaokul
10 ila 15 yaş arası öğrenciler için tasarlanmıştır. Müfredat, Ukrayna dili ve edebiyatı, yabancı dil, cebir, biyoloji, kimya, coğrafya, geometri, tarih, fizik, müzik, sanat ve beden eğitimi içerir.

Orta öğretim
15 yaşındaki öğrenciler, Ukrayna dili ve edebiyatı, İngilizce / Almanca / Fransızca / İspanyolca, biyoloji, kimya, coğrafya, matematik ve fizik gibi zorunlu derslerden sınavlar alırlar, daha sonra aldıkları özel eğitim kurumlarına girerler. yüksek öğrenim. Öğrenciler liseyi terk ederse, 4 yıllık bir program için bir meslek yüksek okulunda kendi masrafları ile ileri eğitim seçebilirler.

Yüksek Öğretim Eğitim
Bakanlığı, meslek okulları, kolejler ve üniversiteler de dahil olmak üzere Ukrayna’daki yüksek öğretimin küratörlüğünü yapmaktadır. Tüm eğitim kurumlarının özel ve kamuya bölünmesine rağmen, bu üniversitelerde eğitim ödenmektedir. Subsidized konutlar genellikle sadece yerleşik olmayanlar için, diğer şehirlerde yaşayanlar ve fakirler için kullanılabilir.

Yüksek öğrenim düzeyleri de dereceye sahiptir:
Üniversite öncesi eğitim:
– Junior Bachelor. Eğitim süresi: 2 – 4 yıl (kolejler, teknik kolejler).

Üniversite eğitimi:
– Lisans (BA). Eğitim süresi: 4 yıl;
– Master (MAIN). Çalışma süresi 1 ila 2 yıldır;
– Bilim Adayı. Eğitim süresi: 3 yıl;
– Bilim Doktoru. Eğitim süresi: 3 yıl.

Yabancı öğrenciler, Ukrayna’nın yüksek öğretim kurumlarında, görüşme sonuçları ve sunulan eğitim belgelerine dayanarak eğitim görmektedir. Gereksinimler her üniversite tarafından bağımsız olarak belirlenir. Yabancı öğrenciler ya Ukrayna ya da Rusça eğitim görebilir, ancak şimdi İngilizce programları giderek daha popüler hale gelmektedir. Ukraynaca veya Rusça bilmeyen yabancı öğrenciler üniversitede 10 aylık kurslar alabilirler, daha sonra kendi seçtikleri Ukrayna’daki herhangi bir ortaokulda öğrenimlerine devam edebilirler. Yabancı dil öğrencilerine dil becerilerine ek olarak, seçilen uzmanlıklara göre daha ileri eğitim için gerekli temel disiplinleri de inceleyebilirsiniz. Eğitim ücret esasına göre yapılır. Öğrenim ücretleri, çoğu uzmanlık için yılda 1.000 ila 3.000 ABD Doları ve tıp bilimleri öğretim için 2000 ila 6000 ABD Doları arasında değişebilir. Hazırlık kursları için öğrenim ücretleri yılda 1.000 ile 2000 $ arasında değişebilir.

Yabancı öğrenciler (uluslararası anlaşmalar, Ukrayna’da hükümet programlarında yanı sıra Ukrayna’nın diğer uluslararası yükümlülüklerine uygun olarak) Ukrayna devlet burs alabilirler ve ilgili program ve anlaşmalar çerçevesinde Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı emriyle lisede kayıtlı olmak. Ukrayna’da ikinci yüksek öğrenim hakkında diploma alan yabancı öğrenciler, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından kurulan kotalara göre Ukrayna’nın yüksek öğretim kurumlarında öğretmen olabilirler. Ukrayna’da yasal olarak ikamet eden yabancılar, Ukrayna üniversitelerinde Ukrayna vatandaşlarıyla eşit şartlarda eğitim görebilirler.

Ukrayna’da öğrenim görmeyi planlayanlar için önemli ayrıntılara dikkat çekmek istiyoruz:

1. Kabul Kriterleri
Yabancı öğrenciler, Ukrayna üniversitelerinde, önceki eğitimdeki belgelerinin değerlendirilmesi temelinde eğitim görebilirler. Kabul için gerekli minimum puan, her üniversite tarafından bağımsız olarak belirlenir.
Varışta, başvuru sahibine üniversitenin kabul ofisi ile bir röportaj verilir.

2. Çalışma
daveti Ukrayna üniversitelerine giren tüm yabancı adaylara, başvurdukları üniversiteden “okuma daveti” almaları gerekmektedir. Davet, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından kurulan formda olmalıdır.
Onları en fazla 90 gün süreyle Ukrayna’da kalacak sağlayacak, – vize ülkeleri ve ülkelerden öğrenciler hangi Ukrayna uzun vadeli vize (eğitim “tipi D») almalıdır 90 gün (turist, özel ve iş seyahat) kadar kalmak arasında vizesiz dönem konusunda bir anlaşma imzaladı. Ukrayna vizesiz rejim konusunda bir anlaşma imzaladığı ülkelerin vatandaşları (Gürcistan, Moldova, Beyaz Rusya, Ermenistan, Azerbaycan, Özbekistan, Rusya) Ukrayna’ya vize gerekir, ancak Ukrayna sınırında orijinal ya da “Daveti okumaya” bir kopyasını temin etmek gereklidir gelmez Ukrayna ziyaretinin amacının onaylanması.
D-tipi vize için aday öğrenci Embassy’nin web sitesinde belirtilen belgelerin listesi doğrultusunda, ilgili ülkede Ukrayna konsolosluğunda belge listesini sunmalıdır. Bu tür bir belge listesi daima orijinal bir “çalışma daveti” içerir. Biz (ülke Ukrayna Büyükelçiliği Dışişleri + Milli Eğitim Bakanlığı (tasdik) ya da Ukrayna Büyükelçiliğinden apostil mührü tarafından onaylanmış + onaylanmış) Önceki eğitim dokümanları resmen konsolosluğu girmeden önce onaylı olmalıdır gerçeğine dikkat çekmek istiyoruz. Bu belgeler, Ukrayna üniversitesinin mezuniyet konusunda bir diploma verebilmesi için Ukrayna’da resmen tanınmalıdır. Üniversiteler tarafından verilen tüm “Çalışma Davetiyeleri”,

3. Ukrayna sınırını geçmek
Bir öğrenci Ukrayna’ya varış tarihini bildiğinde, bu tarihte üniversiteye zamanında, zamanında, varış noktasının (havaalanı) ve uçuş numarasının bildirilmesi çok önemlidir. Üniversitenin bu verileri sınır kontrolüne göndermesi nedeniyle, bunu iletişim bilgileriyle üniversiteye bildirmeniz tavsiye edilir. Pasaport kontrolünün geçişi sırasında sınır servisi, üniversitenin bildirisinde belirtilen kişilerin aslında toplantı tarafı olup olmadığını kontrol edebilir. Bu, yeni ülkeye gelenlerin, özellikle de havalimanının bulunduğu şehirde bulunmadığı zamanlarda güvenliğini sağlamak için gereklidir.
Sınır kontrol prosedürleri sırasında, sınır memurlarının öğrencinin eğitim amacıyla Ukrayna’ya gitmesini ve çalışma dönemi boyunca finansal olarak güvence altına alınmasını sağlayabilmek için detaylı görüşmeler gerekebilir. Bu nedenle, böyle bir röportaj için, öğrencinin, üniversitesini iyi bilmesini, bulunduğu yeri, çalışmalarında ikamet ettiğini ve çalışacağı ana disiplinleri bilmesini sağlamaya değer. Üniversiteden sorumlu kişilerin iletişimiyle gelen davet mektubu çok önemli bir belge olabilir. Bir öğrenci bu röportajı sınırda geçemezse, Ukrayna’ya giriş reddedilebilir.

4. Yabancı öğrenciler için göç şartları Ukrayna’daki eğitim dönemindeki yabancı öğrenciler , son derece önemli olan uyum mevzuatının gerekliliklerine tabidir.
Eğitim amaçlı Ukrayna’ya gelen tüm yabancılar, göçmenlik hizmetinden geçici oturma izni almalı ve eğitim süresince gerçek ikametgahlarına kayıt yaptırmalıdır. Vize ülkeleri vatandaşları için vize süresinin dolmasından 15 gün geçmemesi gerekmektedir (vize geçerliliği 45 gündür), vizesiz ülkelerin vatandaşları Ukrayna sınırını geçtiği andan itibaren 75 gündür.
Yabancı öğrenciler için göç formaliteleri, kural olarak, üniversitelerin uluslararası bölümleri tarafından yürütülmektedir. Kural olarak, öğrenciden gerekli tüm belgeleri sağlamasını isteyin ve çalışma süresi için sağlık sigortası düzenlemeyi teklif edin. Geçici oturma izni, yabancı bir vatandaşın veya vatansız birinin kimliğini belgeleyen ve Ukrayna’da kalışının meşruluğunu teyit eden bir belgedir. İzin, genellikle tüm çalışma süresi boyunca verilir, ancak, hazırlık bölümündeki çalışma durumunda, iznin geçerliliği sadece bir yıldır. Bir sonraki eğitim seviyesine kaydolurken ya da başka bir üniversiteye transfer edildiğinde, yabancı bir öğrenci, geçerliliğinin sona ermesinden en geç 15 gün önce göçmenlik servisine götürebilir.
Geçici oturma izninin süresi dolmuş ve zamanında uzatılmamışsa, öğrenci Ukrayna’yı terketmeli ve tekrar vize almalıdır.
Öğrencinin üniversite dışına çıkarılması durumunda, üniversite kayıt işleminin iptal edilmesinden sonraki 10 gün içinde göç servisine bildirir. Bu durumda, öğrencinin Ukrayna topraklarını terk etmek için 7 günü vardır. Ukrayna’nın göç mevzuatının, yabancı öğrencilerin Ukrayna’da çalışırken çalışmalarına izin vermediğini bilmek önemlidir.

Etiketler
Devamı

Ukraynapass

Ukrayna Pass, Doğu Avrupa 'daki Ukrayna şehrinde seyahat, gece hayatı, gezi ve ticarete ilişkin bilgiler sunar.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblocker tespit edildi! Kaldır Onu!

Lütfen, bizi desteklemek için adblocker'ı kaldır!