Şehirler

Ukrayna’da Ziyaret Edilecek En iyi 11 Yer

Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri, Eurovision Şarkı Yarışması veya Avrupa futbol finalleri ev sahipliği yapmadığı zamanlarda bile Ukrayna hala avrupanın gözde turistik merkezlerinden biri.

Son zamanlardaki politik, bölgesel ve ekonomik zorluklar, eski Sovyet ulusunun Rus ve Batı Avrupa etkileri arasındaki kimliğini bulmak için mücadele eden imajını yakmak için çok az çaba sarf etmiş.

Bununla birlikte, Ukrayna, çok çeşitli turistik aktivitelerle bir dizi güzel mekana ev sahipliği yapmaktadır ve bazı bölgeler ayrılıkçı çatışmalar nedeniyle sınır dışı olarak tavsiye edilirken, bu büyük ülkenin çoğu iş için açıktır.

Canlı şehirler, antik kaleler, muhteşem kırsal alan, manzara çeşitliliği ve davetkar bir tavır, sıkıntılarından bağımsız olarak özel bir tatil yapmanıza yardımcı olur.

Kitle turizmin yokluğu Ukrayna’ya, başka yerlerde sık sık görülen bir çekicilik ve özgünlük verir.

İşte bu Doğu Avrupa ülkesine aşık olmanızı sağlayacak 11 yer.

1588 yılında inşa edilen Black Stone House, Lviv'in en ünlü binalarından biridir.

1) Lviv

Ukrayna’nın kültürel başkenti olarak görülen Lviv, ülkenin tüm şehirlerinin en batı mimarisine sahiptir.
Güzel dar sokaklar, muhteşem kiliseler, büyüleyici müzeler ve büyüleyici atmosferiyle ünlü muhteşem bir UNESCO koruması altındaki Eski Kent’e sahiptir.
Konforlu restoranlar, serin barlar ve harika gece hayatı sunan, rahat ve misafirperver.
Sezonun önemi yok, Old Town hislerini hissetmek için bir hafta sonu buraya gelen Ukraynalılar arasında popüler.

Ekstra Bilgi : Lviv knaipa – içki ve yiyecek hizmet veren yerel barlar ile ünlüdür. En meraklı olanlardan biri de Gasova Lampa (Gaz Lambası) – Avrupa’nın en büyük gaz lambası koleksiyonlarından birine sahip bir müze-restorandır. (Gasova Lampa, 20 Virmenska St, Lviv; Ukrayna; +380 50 371 0908).

Lviv’den bir günlük gezi olarak, ziyaretçiler Altın At nalı rotasını takip edebilirler: en önde gelen bölgesel kaleler etrafında bir turist izi – Olesko Kalesi , Zolochiv Kalesi ve Pidhirtsi Kalesi .

2) Chernivtsi

Zengin Avusturya-Macaristan mimari mirası için Küçük Viyana takma adıyla Chernivtsi, Batı Ukrayna’nın mücevherlerinden biridir.
Çarpıcı UNESCO koruması altındaki Chernivtsi Üniversitesi binası , romantik yürüyüşler ve büyüleyici Viyana tarzı kafeler bulunmaktadır.
Art Nouveau mimarisinin aşıkları, Chernivtsi Sanat Müzesi’nin zarif iç mekanlarını ve güzel iç mekanlarını keşfedebilir ( Teatralna Meydanı, 10, Chernivtsi; +380 3722 26071).
Çok kültürlülük ve sürekli değişen yargı alanları ile şehir, ülkenin en ilginç yerlerinden biridir.

Ekstra Bilgi : Şehrin en iyi ve büyüleyici kahve dükkanlarından biri Chashka (Stepana Bandery St, 9, Chernivtsi, Ukrayna; +380 50 972 8888).

3) Uman Sofiyivsky Parkı

19. yüzyılın başlarına kadar uzanan Avrupa bahçe tasarımının en önemli örneklerinden biri olan Sofiyivsky Park , eşsiz bir Ukrayna doğal cazibesidir.
Polonyalı soylu Stanisław Potocki tarafından eşi Sofya’ya bir doğum günü hediyesi olarak kuruldu.
Şelaleler, göller, heykeller, çeşmeler, antik mağaralar ve yapay kalıntılara ev sahipliği yapan geniş park, doğal güzelliklerle çevrili rahatlatıcı bir yürüyüşün tadını çıkarmak için mükemmel bir yerdir.
Ekstra Bilgi : 18. yüzyılın peyzaj tasarımının bir başka güzel örneği, Kiev yakınlarındaki küçük bir kasaba olan Bila Tserkva’daki Olexandriya Parkı’dır.

Kiev, Ukrayna'nın başkenti, altın kubbeli kiliselerle dolu canlı bir tatil noktasıdır.
Kiev, Ukrayna’nın başkenti, altın kubbeli kiliselerle dolu canlı bir tatil noktasıdır.

4) Kiev

Üstün kiliselerin altın kubbeleri, uzun ve zengin bir geçmişi, eklektik mimarisi ve kesintisiz şehir hayatı, Kiev’i Ukrayna’yı ziyaret eden tüm gezginler için bir nokta haline getiriyor.
Kiev, Doğu Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biridir ve turistik yerleri arasında Kiev Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı) ve St. Sophia Katedrali’nde iki UNESCO Dünya Mirası bulunmaktadır .
Aynı zamanda Andriyivskyy Descent – Arnavut kaldırımlı taşlarla döşeli dik ve tarihi bir sokak ve chimaeras’lı hayranlık uyandıran ve gargoyle boğulmuş Art Nouveau tarzı bir ev.

Ekstra Bilgi: İyi bir otantik yerel sokak aperatif perepichka – içinde sosis ile kızarmış bir topuz. Uzun hat ( Kyivska Perepichka, Bohdana Khmelnytskoho St, 3, Kiev) tarafından kolayca tanınan Bohdana Khmelnytskoho Caddesi penceresinden servis edilir .

Kiev’in güneyinde, Pyrohiv’deki Halk Mimarisi ve Etnografya Müzesi, Avrupa’nın en büyük açık hava müzeleridir. ( Halk Mimarisi ve Etnografya Müzesi, Pyrohiv, Akademichna St, Kiev).

5) Mukacheve

Batı Zakarpattia bölgesindeki bu büyüleyici küçük yer, yakındaki tepede duran etkileyici kalenin göz ardı ettiği Avusturya-Macaristan mimarisiyle dolu kompakt bir kasabaya sahiptir.
Bir zamanlar Macaristan krallığındaki en önemli kalelerden biri olan Palanok Kalesi, artık Ukrayna turizmi için bir öneme sahip.
Mukacheve ayrıca Synevir Gölü ve pitoresk Shypit şelalesi dahil olmak üzere Karpat Dağları’nın doğal harikalarını keşfetmek için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

Ekstra bilgi: Bondarenko Şekerleme Evi’nde bir kahve ile tatlı herhangi bir Mukacheve deneyimini tamamlayacak. ( Dostoyevskoho St, 11, Mukacheve)

6) Pereiaslav-Khmelnitski

Çoğunlukla Kiev Belediyesinin yaklaşık 50 mil güneybatısında yer alan Pereiaslav-Khmelnytskyi Müzeleri Kenti olarak anılır ve çok çeşitli eserler barındıran 24’ten az mekana ev sahipliği yapar.

Bunların arasında Ekmek Müzesi, Rushnyk Müzesi (geleneksel Ukrayna ritüel bezi), Uzay Müzesi ve Ukrayna Ulusal Kıyafet Müzesi bulunmaktadır.
Fakat bunların hepsinden en etkileyici olanı, 20. yüzyılın başlarına kadar eski zamanlardan kalma eşsiz objeler sergileyen büyük bir Açık Hava Müzesi ve Kırsal Yaşam Müzesi’dir.

Ekstra Bilgi : Doğu ve batıyı ayıran güçlü Dinyeper Nehri boyunca Ukrayna küçük Kaniv şehrine oturur. Burada en büyük Ukraynalı yazarlardan Taras Shevchenko’ya adanan Shevchenko Ulusal Rezervini bulunabilir. Rezerv tepeleri nehrin nefes kesen manzarasını sunmaktadır.

Mirror Stream, Harkov'da pitoresk bir parkla çevrili UNESCO tarafından korunan bir sitedir.
Mirror Stream, Harkov’da pitoresk bir parkla çevrili UNESCO tarafından korunan bir sitedir.

7) Kharkiv

Bir zamanlar Ukrayna’nın başkenti ve şimdi ikinci şehri olan Kharkiv, başarılı restoran ve bar sahnesini yöneten bir şehir şehridir. Kharkiv’i ilginç bir Doğu Ukrayna destinasyonu yapmak için yeterli müze ve kültür var.

Özgürlük Meydanı, Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri iken, Derzhprom binası, yapılandırmacı mimarinin en ünlü örneklerinden biridir. 1928’de tamamlandığında, o zamanlar dünyanın en geniş tek yapısıydı.

Ekstra Bilgi : Kharkiv’deki en havalı barlardan biri Starik Hem . Hemingway’den ilham alan tasarımı, harika içecekleri ve genel ekonomikliği ile şehirdeki en iyi yerlerden biridir (Svobody St, 8, Kharkiv; +380 57 714 1212).

8) Chernihiv

Chernihiv, Ukrayna’nın en eski şehirlerinden biridir ve bir zamanlar ilk Doğu Slav devleti olan ortaçağ Kievan Rus’un bir refah ve önemli merkezi olmuştur. Ortaçağ Slavik kilise mimarisinin eşsiz örnekleri ve Ukrayna’nın en eski kiliselerinden biri olan Transfiguration Katedrali, 11. yüzyılda tamamlanmış olup çarpıcı freskler ve antik iç mekanlara sahiptir. Chernihiv, Moğol istilasından önceki tüm doğu Avrupa tarihi dönüm noktalarının üçte birine ev sahipliği yapıyor.

Ekstra Bilgi : Varenyky (geleneksel Ukrayna dolu köfte) denemek için en iyi yerlerden biri Varenychna restoranıdır. 18. yüzyıldan kalma Kachanivka Sarayı, Chernihiv ya da Kiev’den popüler bir gezintidir. Bir göl ve yapay antika kalıntıları ile iyi korunmuş İngiliz bahçeleri ile çevrili güzel bir neoklasik konaktır. Varenychna, Myru Ave, 21, Chernihiv, Ukrayna

Odessa, 1 Nisan'da her yıl Humorina Karnavalı'nı veya mizah festivalini kutluyor.
Odessa, 1 Nisan’da her yıl Humorina Karnavalı’nı veya mizah festivalini kutluyor.

9) Odessa

Ukrayna’nın en güzel limanlarından biri ve güzel bir tarihi bölgeye sahip ticaret merkezlerinden biri olan Odessa, keşfedilmeyi bekleyen pek çok hazineye sahiptir. Kentin merkezi kısmı turistik mekanlarla doludur, mimarlık tutkunları ise görkemli sarayları ve bina stillerinin eşsiz karışımını hayranlıkla izleyebilir. Deniz tutkunları için Odessa, hem gece hem de gece boyunca kilometrelerce Karadeniz plajı ve çok sayıda eğlence imkanı sunmaktadır.

Ekstra Bilgi : Odessa’nın en iyi restoranlarından biri , Odessa Filarmoni Orkestrası ( Bunina St, 15, Odessa) binasında bulunan Bernardazzi’dir . Odessa aynı zamanda Avrupa’nın en güzel tiyatro binalarından birine ev sahipliği yapmaktadır – 19. yüzyılda Avusturya mimarlık stüdyosu Fellner & Helmer ( Çaykovski Lane, 1, Odessa) tarafından inşa edilen Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu .

10) Uzhhorod

Slovakya sınırındaki bu küçük şehir, son 100 yılda beş farklı ülkeye aitti. Tarihi bağlantıları, Uzhhorod’un merkezi semtinde, klasik Macar konaklarının ya da Rus Ortodoks, Katolik ve Yunan-Katolik kiliselerinin yanında bulunan Çek işlevselist binaların bulunduğunu görebilirsiniz. Uzhhorod, Zakarpattia bölgesinin hareketli merkezi ve ana Orta Avrupa şehirlerinden kolayca ulaşılabilen Karpat dağlarına açılan kapıdır.

Ekstra Bilgi : Bölgedeki en iyi müze için 16. yüzyıldan kalma ahşap St. Michael Kilisesi ve diğer göz alıcı yerel mimari örneklerini görmek için Uzhhorod Halk Mimarisi ve Kırsal Yaşam Müzesi’ne ( Kapitulna St, 33A, Uzhhorod) gidin. Şehirdeki en iyi tatlılar, şekerleme evi Valentin & Valentina Shtefanyo’da ( Dukhnovycha St, 16, Uzhhorod) bulunabilir.

11) Kamianets-Podilskyi

Kamianets-Podilskyi, muhteşem manzaralar ve rahat eski şehir canlıları için daha fazla keşfe değer. Ülkenin batı kesimindeki bu küçük kasaba, doğu Avrupa’nın en nefes kesen kalelerinden birine sahip. Bir kanyonla çevrili ve Smotrych Nehri’nin kuşattığı bir adada görkemli bir şekilde duruyor. Kalenin dışında, Kamianets-Podilskyi genellikle geç ilkbaharda düzenlenen sıcak hava balonları festivali ile ünlüdür.

Ekstra Bilgi : Yakındaki bir şehir olan Khotyn’de başka bir muhteşem kale bulunabilir. Khotyn Kalesi Ukrayna ( Fortechna St, 1A, Khotyn) en güzel ve en çok ziyaret edilen kalelerden biri olarak kabul edilir . Otantik atmosferi ve görkemli manzaraları nedeniyle birçok Sovyet ve Ukrayna tarihi filmleri için bir ortam olmuştur.

Etiketler
Devamı

Ukraynapass

Ukrayna Pass, Doğu Avrupa 'daki Ukrayna şehrinde seyahat, gece hayatı, gezi ve ticarete ilişkin bilgiler sunar.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da bakmalısın

Close
Close

Adblocker tespit edildi! Kaldır Onu!

Lütfen, bizi desteklemek için adblocker'ı kaldır!