Ukrayna Hakkında Herşey
Trend Olan

Ukrayna’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Avrupa’nın doğusunda yer alan Ukrayna ülkesi üniversite eğitimi için en uygun ve olanaklı yurtdışı üniversite tercihlerinden birisidir.

Ukrayna üniversiteleri; yüksek kaliteli akademik eğitimleri, ekonomik üniversite fiyatları ve düşük yaşam giderleri nedeniyle ile oldukça caziptir. Ukraynada hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabilecekleri seviyede olup, birçok bölgemize kıyasla, Türkiye’den bile ekonomiktir.

Ukrayna Eğitim Giderleri

Ukrayna üniversite ücretleri özellikle hazırlık sınıflarında oldukça ekonomik seviyelerde olup, yıllık ortalama 1.500 – 2.500 USD arasındadır. Bölümlerde ücretler biraz artarsa da yine de çok ekonomiktir. Bölüm ücretleri üniversitelere göre değişmekle birlikte yıllık 1.500 – 3.000 USD civarında olmaktadır.

Ukrayna Konaklama Giderleri

Ukraynada eğitim almayı bu kadar ekonomik ve cazip hale getiren unsur tabii ki yurtlarıdır. Komünist dönemden kalma büyük yurt binaları günümüzde öğrencilere çok ucuz konaklama olanağı sağlıyor. Ukrayna üniversitelerinde yurtlar, bakım, kalite, kişi sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak genellikle aylık 75 – 100 USD arasında değişmektedir. Bazı üniversiteler daha bakımlı ve lüks yurt olanağı sağlamakta bu tip yurtlarda ise aylık ücretler 60-90 USD civarında olabilmektedir. Ukrayna’da yurtlarda kalan öğrencilerimizin geneli yıllık ortalama 500 – 1.500 USD civarında yurt ödemesi yapmaktadır.

Ukrayna Diğer Sosyal Giderler

Ukraynada eğitim alan öğrenciler beslenme, ulaşım, temel ihtiyaç ve sosyal giderleri için aylık ortalama 350 USD civarında harcamaktadır. Tabii ki sosyal harcamaların limiti kişiye göre değişir, ancak bu rakam Ukrayna’da okuyan bir öğrencinin sıkıntı çekmeden bir ayını geçirmesi için yeterli bir miktardır.

Yurt Konaklaması Tercih Edilirse
Yıllık Üniversite Harcı (Fakülte Eğitimi)$ 1.600 – $ 3.000
Yıllık konaklama$ 500 – $ 1.500
Aylık Harçlık İhtiyacı$ 250 – $ 350
Yıllık Genel Toplam (10 aylık ortalama)$ 4.600 – $ 8.000
Yıllık Genel Toplam (10 aylık ortalama / TL)26.000 – 48.000 TL
Etiketler
Devamı

Ukraynapass

Ukrayna Pass, Doğu Avrupa 'daki Ukrayna şehrinde seyahat, gece hayatı, gezi ve ticarete ilişkin bilgiler sunar.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblocker tespit edildi! Kaldır Onu!

Lütfen, bizi desteklemek için adblocker'ı kaldır!