Ukrayna Hakkında Herşey

Ukrayna Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

Ukrayna vatandaşlık şartları nelerdir? Ukraynada oturum izni almak için hangi prosedürler gerekiyor ?

Ukrayna vatandaşı olmak isteyen kişi sayısı, özellikle ülkemizde genelinde bir hayli fazladır. Birçok ülkenin aksine Ukrayna, vatandaşlık konusunda biraz katı bir tavır sergilemektedir. Bu nedenle vatandaşlık alırken birtakım detaylara dikkat etmekte, ince eleyip sık dokumaktadır.

Ülke vatandaşlığını alabilmek için dil eğitiminden anayasaya, oturma süresinden evliliğe kadar birkaç detayın gözden geçirilmesi son derece önemlidir. Yapılan değişiklikler sonrasında ülkenin hemen her noktasında birkaç bin göç kabul edebileceğini dile getiren Ukrayna, bazı şartların yerine getirilmesi sonrasında onay vereceğini vurgulamıştır. Gereken prosedürleri tamamladıktan sonra vatandaşlığı alabilmeniz daha kolay olacaktır.

Ukrayna vatandaşlığı alabilmek için yapmanız gereken ilk şey, ülkede oturma iznini almaktır. Ülkeye giriş çıkışlarınız için oturma izninin prosedürlerini yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Gereken evrakları teslim ettikten sonra oturma izninizi almanıza herhangi bir engel yoktur.

Oturma iznini aldıktan bir süre sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Vatandaşlık başvurusu öncesinde hangi alandan başvuracağını biliyor olmanız gerekmektedir.

Evlilik yoluyla, ticaret yoluyla, yatırım veyahut çocuk evlat etme yoluyla vatandaşlık hakkını elde edebilirsiniz. Her biri için gereken evrak ve prosedür farklılık gösterse de başvurunuzu yaptıktan sonra gerekli bilgilendirme yapılmış olacaktır.

Ukrayna Vatandaşlığı

Oturma Süresi İle Ukrayna Vatandaşlığı

Ukrayna vatandaşlığı alabilmek için öncelikle ülkede oturmaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir. İlk gidişinizde oturma izni için prosedürü başlatmış olmanız önemlidir. Oturma izninize gerekçe olarak çalışma daveti veyahut akraba ziyareti gösterebilirsiniz. Sonrasında gereken evrakları teslim edip oturmaya hak kazanabilirsiniz.

Ukrayna’da oturma hakkını alan kişiler, 5 yıl boyunca ikamet ederlerse vatandaşlık için başvuruda bulunabilirler. Vatandaşlık başvurusunun geçerli olabilmesi için kabul edilen 5 yılın 2 yılından fazlasını dışarda geçirmemek gerekmektedir. Bu nedenle Ukrayna’dan ayrıldığınız günleri iyi hesaplamanız, vatandaşlık için önemlidir.

Ukrayna'da Evlilik
Ukrayna’da Evlilik

Evlilik İle Ukrayna Vatandaşlığı

Ukrayna vatandaşlığı alabilmenin bir diğer yolu evlilik yapmaktır. Evlilikle vatandaşlık için öncelikle eşinizin Ukrayna vatandaşı olması gerektiğini unutmamalısınız. Türkiye sınırları içerisinde evliliğinizi gerçekleştirdikten sonra D tipi vize sahibi olmalısınız.

Ukrayna’ya D tipi vize ile giriş yaptığınız takdirde sonrasında Türkiye’den aldığınız evlilik belgelerinizi noterle onaylatmış olmanız gerekmektedir.

Noter onaylı evlilik belgelerini tercüman aracılığı ile Ukrayna diline tercüme ettirmeli daha sonra Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne götürmelisiniz. Hazırlayıp teslim ettiğiniz bu belgelerin kabul edilmesi halinde size 1 yıllık oturma izni verilmiş olacaktır.

1 yıllık oturma iznini aldıktan sonra dil sertifikası almanız istenecektir. Bu noktayı da başarılı bir şekilde tamamladığınızda evliliğin 3 yılı doldurması beklenecektir. 3 yılın sonunda mülakata çağırıldığınızda sorulan sorulara istenildiği gibi cevaplar verebilirseniz Ukrayna vatandaşı olabilirsiniz.

Ticaret İle Ukrayna Vatandaşlığı

Ukrayna 2018 yılında yaptığı değişiklik ile yatırım yapabilme potansiyeli olan iş adamlarına, vatandaşlık verebileceğini dile getirmiştir. Bu bağlamda 3 bin civarında göç kabul edebileceğini ilan eden ülke, banka hesabınızda bulunan paraya bağlı olarak onay verebilecektir.

Ukrayna vatandaşlığı alabilmek için küçük bir işletmeniz olması yeterli değildir. Bunun yerine banka hesabında 100 bin dolar parası olan iş adamlarına vatandaşlık verilmesi uygun görülmüştür. Vatandaşlık alınabilmesi koşulu ise bu para karşılığı kurulan firmanın 5 yıl boyunca geçerliliğini sürdürmesidir.

Ukrayna sınırları içerisinde 100 bin dolarlık iş kurduğunuzda 5 yıl boyunca var olmaya devam ederseniz vatandaşlığı elde etmenize herhangi bir engel olmayacaktır.

Ukrayna'da Evlat Edinme
Ukrayna’da Evlat Edinme

Evlat Edinme İle Ukrayna Vatandaşlığı

Ukrayna sınırları içerisinde yaşama, evlenme veyahut 100 bin dolarlık yatırım yapma şansınız yoksa evlat edinme yoluyla vatandaşlık elde edebilirsiniz. Bunun için temel şart annesi ve babası belli olmayan, sahipsiz Ukrayna vatandaşı bir çocuğu evlat edinmektir. Evlat edinme öncesinde çocuğa bakabilecek donanımınızın olup olmadığı ve kültürel fayda sağlayıp sağlayamayacağınız gözden geçirilecektir.

Bakım ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz, dil eğitimini vereceğiniz, yasa ve kurallara uyan bir çocuk yetiştirebileceğinize inanıldığı takdirde evlat edinmenize izin verilebilecektir. Evlat edinme sonrasında bir süre ülkede ikamet etme zorunluluğunuz bulunacaktır. Tüm kontroller ve mülakatlar sona erdiğinde vatandaşlık alabilmenize izin verilecektir.

Ukrayna Vatandaşlığı İçin Gerekli Şartlar

Ukrayna Vatandaşlığı İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Dünya genelinde Ukrayna vatandaşlığını elde etmek isteyen binlerce kişi bulunmaktadır. Genel olarak başvuruların %50’den daha azının onay aldığı başvurularda önemli noktalardan biri evraklardır. Reddedilen vatandaşlık hakları arasında dikkat çeken hatalar, evraklar konusunda yapılmaktadır. Eksik ve yanlış doldurulmuş evrak bilgileri, vatandaşlık hakkının reddedilmesine sebebiyet vermektedir.

Ukrayna vatandaşlığı için teslim edilmesi gereken temel evraklar, nüfus cüzdanı ve pasaporttur. Bunun yanında Ukrayna’ya giriş çıkışlarınızda kullandığınız vize de yardımcınız olacaktır. Belgelere ilave olarak medeni halinizi gösteren evrak da eklenmelidir. Bunun yanında sabıka kaydı ve banka hesap cüzdanı önemli evraklar arasındadır.

Vatandaşlığa hangi nedenle başvuruda bulunduğunuz son derece önemlidir. Evlilik yoluyla vatandaşlık talep ettiyseniz tercüme edilmiş evlilik belgeleri teslim edilmelidir. Ticaret nedeniyle vatandaşlık talep ettiyseniz banka hesap dokümanlarınız ve iş yerinizin kira sözleşmesi, gelir gider tablosu, çalışan bilgileri teslim edilmelidir.

Tüm bu belgelere ilave olarak bazı sertifikaların da teslim edilmesi gerekmektedir. Süreç içerisinde değişen belgelerin güncel bilgileri, başvurular esnasında öğrenilebilmektedir. Hangi alandan vatandaşlık talebiniz olduysa o alana yönelik evrakları dosya şeklinde teslim etmeniz gerekmektedir.

Ukrayna Vatandaşlığı İçin Dil Sertifikası

Ukrayna vatandaşlığı elde etmek isteyen kişiler hangi yolu tercih ederlerse etsinler, dil sertifikasını almak mecburiyetindeler. Bu nedenle Ukrayna sınırları içerisinde ikamet ettiğiniz süre boyunca dil eğitimi almayı ihmal etmemeniz önemlidir. Kendi kendinizi geliştirmiş olmanızın herhangi bir kazancı olmayacağı, sertifika fırsatı doğmayacağı için kurslardan resmi olarak belge elde etmiş olmanız gerekmektedir.

Dil sertifikası, gerekli belgeler arasında en önemlisi olarak kabul edilmektedir. Eksik veyahut yetersiz düzeyde Ukrayna diliniz varsa vatandaşlığı almanız pek de mümkün değildir.

Ukrayna Vatandaşlığı İçin Anayasa Bilgisi

Ukrayna, kendi vatandaşı olmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarına alternatif yollar sunmaktadır ancak bu yolların her biri anayasa ve dil belgesine ulaşmaktadır. Ülkeye dair tarihi ve yasal tüm detaylara hâkim olmanız oldukça önemlidir.

Hangi yasalara uymanız gerektiği, oturma, çalışma kuralları ve toplum içerisinde nasıl uyumlu olacağınıza dair tüm anayasal bilgiyi biliyor olmanız gerekmektedir. Evraklarınızın her biri tamamlanmış olsa da anayasa eksiğinizin bulunması, vatandaşlık almanıza engel olacak bir detaydır.

Ukrayna Vatandaşlığı İçin Mülakat

Evlilik, ticaret, evlat edinme gibi yollardan herhangi biriyle Ukrayna vatandaşı olmak isterseniz tüm koşulları sağladığınızdan emin olmalısınız. Eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmuş olan evrakları teslim ederken aynı zamanda mülakata alınacağınızı bilmelisiniz.

Mülakatta karşınıza çıkacak olan ilk detay dil yeterliliğiniz, ikincisi ise anayasa bilginizdir. Bu iki konuda eksiğiniz olması halinde mülakattan geçebilmeniz söz konusu olmayacaktır.

Dil ve anayasa dışında toplum hakkında bilginiz, kültürel yeterliliğiniz ve tarihi araştırmalarınız da mülakatta karşınıza soru olarak çıkacaktır.

Ukrayna Vatandaşlığı İçin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığından Vazgeçmek

Kimi ülkeler çift vatandaşlık hakları konusunda hoşgörülü olabiliyorken Ukrayna bu konuda katı kurallara sahiptir. Vatandaşlık için başvuruda bulunduğunuzda 30 gün içerisinde başvuru sonuçlarını öğrenebilmeniz mümkündür.

30 günün sonunda her şeyin yolunda olması halinde size düşen T.C vatandaşlığından ayrılmaktadır. Kendi ülkenizin vatandaşlığını iptal ettirdiğiniz takdirde yasal olarak Ukrayna vatandaşlı olabilirsiniz.

Etiketler
Devamı

Ukraynapass

Ukrayna Pass, Doğu Avrupa 'daki Ukrayna şehrinde seyahat, gece hayatı, gezi ve ticarete ilişkin bilgiler sunar.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblocker tespit edildi! Kaldır Onu!

Lütfen, bizi desteklemek için adblocker'ı kaldır!