TicaretUkrayna Hakkında Herşey

Ukrayna Romanov Koyunu

Bu yazımızda romanov koyunu hakkında bilinmesi gereken her detayı sizlerle paylaşıyor olacağız. Aşağıda konu başlıklarına göre ilginizi çeken sekmeye direkt geçiş yapabilirsiniz.

Romanov koyunları Rusya’dan gelen bir yerli koyun türüdür. Rusya’daki Yukarı Volga bölgesinden (Moskova’nın kuzeybatısında) ortaya çıktığı düşünülmektedir. Romanov kasabasından türeyen bu koyun türü kasabanın adını almıştır. Romanov Koyunları ilk olarak 18’inci yüzyılda Rusya dışında fark edildi ve bundan kısa bir süre sonra, Almanya’ya ve daha sonra Fransa’ya ithal edildi.

Kanada hükümeti 1980 yılında 4 koç ve 14 koyun aldı ve üretime başladı. Kanada’da üretilen bazı hayvanlar testten sonra ABD’ye getirildi. Şu anda Romanov koyunu dünya çapında dağıtılmaktadır. Günümüzde Romanov koyun cinsi, ağırlıklı olarak et üretimi için yetiştirilmektedir. Aşağıda bu cins hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz.

Romanov Koyunu
Romanov Koyunu

Romanov Koyunu Özellikleri

Romanov koyunu orta büyüklükte bir büyükbaş hayvan koyun türüdür. Kuzey Avrupa’nın kısa kuyruklu koyun ırklarından biridir. Bu hayvanlar doğduklarında genellikle saf siyah renktedir. Ancak vücut renkleri, yaşlandıkça hızla griye dönüşür. Genellikle tüyleri budanır.

Olgun Romanov koçlarının ortalama canlı ağırlığı 55 ile 80 kg arasındadır. Olgun Romanov koyunların ortalama canlı vücut ağırlığı 40 ila 50 kg arasında değişir.

Romanov Koyunu Üremesi

Romanov koyunları genelde 3–4 aylıkken cinsel olarak olgunlaşır ve yılın herhangi bir ayında üremeye başlar. Üçüz, dördüz, beşiz ve hatta bazen altız doğum yapabilir. İngiliz ve Kuzey Amerika evcilleştirilmiş koyun ırkları genetik olarak romanov koyunlarından farklıdır, çünkü Romanov cinsi “ çapraz ” değil “ saf gen ” dir.

Romanov Koyunu En Erken Üreme Kapasitesi Olan Koyun Irkıdır!

Yüksek performansa sahip Romanov koyunu elde etmek için melezleme yaparak, her sekiz ayda bir 250 ila 300 kuzu üretecek bir “pazar kuzu makinesi” oluşturulabilir.

Romanov Koyunu
Romanov Koyunu

Romanov Koyunu Yünü

Romanov koyununun yünü çok güçlü ve kullanışlıdır. Yün çifti 20.9 yün elyafların ortalama çapı ile kaplanır mikrometre ve dış kat saç (kuzu yünü gibi) 71.9 mikrometre. Ortalama yağlı yünün kilo ağırlığı yaklaşık 4,5 kilogramdır. Gri yün ve siyah kılı karışımı olan yün genellikle kilimler, paspaslar ve duvar askıları için kullanılır.

Romanov Koyunu Kullanım Alanı

Romanov koyunu et koyun ırkıdır. Ağırlıklı olarak et üretimi için yetiştirilir.

Romanov Koyunu Fiyatı

Romanov koyunu fiyatı yaşa göre değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık 2018 yılı için 50 € ‘dan başlamaktadır. Damızlık bir Romanov koyunu için fiyatlar ise 300-400 € ‘ları bulabilmektedir.

Etiketler
Devamı

Ukraynapass

Ukrayna Pass, Doğu Avrupa 'daki Ukrayna şehrinde seyahat, gece hayatı, gezi ve ticarete ilişkin bilgiler sunar.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblocker tespit edildi! Kaldır Onu!

Lütfen, bizi desteklemek için adblocker'ı kaldır!