FiyatlarTicaret
Trend Olan

Ukrayna Romanov Koyunu Fiyatları 2019 ve İthalatı

Ülkemizde son zamanlarda hayvancılıktan kar etmek isteyen ticari girişimciler tarafından yoğun ilgi gören Romanov koyunu satın alma işi için; 2019 yılında Romanov Koyunu Fiyatları ve Ukrayna’dan bu canlı hayvanları getirmek hakkında bazı bilgiler verelim.

Lafı fazla uzatmadan öncelikle Romanov koyunu ne kadar,2019 yılında, 2018 fiyatlarına göre zamlandı mı, nasıl ithalat edebilirim ve Türkiye’ye getirebilirim, canlı hayvan ithalatı ile ilgili bilmem gereken detaylar nelerdir gibi soruların cevapları ile başlayalım.

Romanov koyun fiyatları 2019

Her ne kadar zamlanmış fiyatlara rağmen Romanov koyun fiyatları 2019 yılında da hala Ukrayna’da, ülkemize nazaran ucuz olsa da Türkiye’ye getirmek için masrafları ve işlemleri üstüne eklediğinizde maliyetler dolayısıyla da fiyatlar artıyor. 2019 ocak ayı itibari ile 300 koyun aldığınız zaman 1 koyun bedeli 250 dolar Türkiye teslim fiyatı. Romanov koyunlarının yaşları 9 ay ile 18 arasındadır. Her bir canlı hayvan taşıma tırı 300 hayvan kapasiteli, bu sebeple alımlarda 300 ve katlarını almak avantajlı olacaktır. Bazı kişiler 50 100 adet Romanov almak istiyorum diyorlar fakat, bu adetlerde fiyatlar oldukça yüksek çıkıyor. Bunun nedeni ise 300 hayvan içinde aynı işlemler yapılıyor, 50 hayvan içinde. Aynı zamanda 1 nakliyede birden fazla kişinin malı aynı yerde olamadığından ötürü nakliyeyi de 300 hayvanlık araçta yapmak gerekiyor. Nakliyeyi yapan kamyon için 300 hayvan ile 50 hayvan taşıma arasında fark olmadığı için maliyet aynı. Yine Türkiye’den bakanlıktan gelecek heyetin masrafları da adet fark etmeksizin aynısı olacağı için alımlarda adetler arttıkça fiyatlar düşüyor.

Romanov Koyunu Üretimi
Romanov Koyunu Üretimi

Romanov koyunları ve satın alım süreci hakkında sıkça sorulan sorular

Çok bilinmediğinden ötürü, romanov koyunu hakkında sitemize sıkça sorular geliyor. Örnek olarak Romanov koyununun hamilelik süreçleri 150 gün civarında. Ama bu en uzun süreçtir, genelde doğumlar 4. Ayda olmaktadır. Aynı zamanda 4. Ayını dolduran bir koyun hamilelik için hazır durumdadır. Genelde Türkiye’de 4. ayında hayvanı çiftleştiriyorlar fakat burada size önerimiz 6. ayında çiftleştirilmesidir. Romanovlar İlk doğumları genelde tek ya da ikiz olarak gerçekleşmektedir. 2. Doğumlarında üçüz dördüz doğum oranları vardır. 3. doğumlarından itibaren beşiz altız hatta yediz doğumlar da görülebilmektedir. Annenin sütü 4 yavruya yetebilecek kapasitededir, diğer yavrular biberon ile beslenmelidir. Burada da önerimiz sürünüze biraz süt keçisi alarak süt ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Romanov Koyunu ithalatı, devlet desteği
Romanov Koyunu ithalatı, devlet desteği

Ukrayna’dan Romanov Satın Alım ve İthalat Maliyetleri 2019

2019 yılında Romanov koyun fiyatları Türkiye ile kıyaslandığında oldukça uygun. Türkiye’de 9 ayını doldurmuş damızlık bir koyun fiyatı 2.000 TL’den başlamaktadır. Oldukça karlı bir iş olmanın yanı sıra son zamanlarda popülaritesi de arttı. Türkiye’de 20’den fazla Romanov koyunu çiftliği bulunmakta, birçok çiftlik de gelen taleplere yetişemiyor. Romanov koyunu 2018 fiyatları sizin için piyasadaki en uygun fiyatlardır. Aynı zamanda banka blokesi ile çalıştığımızdan ötürü de en güvenli ithalat yöntemidir. Ukrayna’da romanov fiyatı sonrası ticarete karar verirseniz burda yorumlara yazarak ilgili kişilere ulaşabilirsiniz.

Romanov koyunu

Irk hakkında detaylı bilgi için Romanov koyunu isimli makalemizi okuyabilirsiniz. Özellikleri ve günlük Romanov koyunu bakım isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Fiyatları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra Verimi oldukça iyi olan ve Türkiye’de de gün geçtikçe sayıları artan Romanov koyun ithalatı hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz. Koyunlar kaç günde Türkiye’ye ulaşır, ne zaman ödeme yapmam gerekiyor, en az kaç adet almalıyım gibi birçok sorunun cevapları yazımıza başlıyoruz.

Romanov koyun ithalatı süreci

Öncelikle Romanov koyun ithalatı için onay almalı ve yerinizde kaç tane hayvan beslenebilir olduğunu ilgili bakanlıktan öğrenmelisiniz. Bunun devamında Ukrayna’dan size proforma fatura kesiyoruz, o fatura ile resmi olarak ithalat için izin alıyorsunuz. (Proforma fatura, teklif niteliği taşıyan bir fatura türüdür. Herhangi bir mali yükümlülük taşımaz. ) Yeriniz ve faturanız onaylandıktan sonra Ukrayna’ya gelerek hayvanlarınızı veteriner eşliğinde ya da kendiniz seçebilirsiniz. Seçeceğiniz hayvanlarda dilediğiniz kadar koç, koyun, gebe Romanov seçebilirsiniz. Seçip numaralandırma işlemi yaptıktan sonra size vereceğimiz faturaya istinaden tam tutarı bankaya blokeli bir şekilde ödüyorsunuz. Hayvanların Türkiye’ye geldiğinde kaldırılması şartı ile diye bildirirseniz, hem sizi hem de bizi koruyan bir ödeme yöntemi olmaktadır. Böylelikle biz malımızın Türkiye’ye girdiğinde paramızı kesin bankadan tahsil edebileceğimizi, siz de mal Türkiye’ye gelmesi şartı ile paranın transfer olacağını biliyorsunuz. Bunun ardından Türkiye’den gelen heyet hayvanları kontrol edip, saflık, ırk ve hastalık kontrolü yapıyor. Aynı zamanda tüm hayvanların kan örnekleri alınarak hastalık tespiti yapılıyor.

Küpeleme işlemi ardından Romanov koyunlar Ukrayna’da kiralanan bir çiftlikte bakanlık kararı ile 30 güne yakın bir süre karantinada kalıyor. Burada karantina süresi dolana kadar hayvanlarınıza biz bakıyor ve ardından yükleme yaparak Türkiye’ye yola çıkartıyoruz. Sizin ayrıca ödemeniz gereken 300 adet alırsanız 1 Romanov fiyatı 250 dolar olarak hesapladığımızda 750 dolar vergi + 1500 tl harç ödüyorsunuz.

Romanov Koyunu

Romanov ithalatı ile ilgili sıkça sorulan sorular

Bugüne kadar yapmış olduğumuz ticaretlerde ya da görüşmelerde Romanov koyun ithalatı hakkında soruların cevaplarını sizlerle paylaşalım.

1. 300 adet Romanov koyunu alacağım, kaç tane koç almalıyım?

Bizim önereceğimiz rakam size 30 tane koçtur, 300 hayvanlık bir sürü için 30 koç yeterli olacaktır.

2. Hayvanları kendim seçerken hepsini gebe seçebilir miyim?

İstediğiniz adette gebe romanovseçebilirsiniz, dilerseniz hepsini gebe alın. Ama burada bizim önerimiz ise olabildiğince gebe hayvan almaktan uzak durmak. Gebelik süreleri 5 ay ve doğumdan 30 35 gün sonra tekrar hamile kalabiliyorlar. Aldığınız hayvan 2 3 aylık hamile olduğunu düşündüğünüzde, karantina süresi ve yolculuk ile hayvanların yolda doğurma olasılıkları yüksek. Bu da yavruların ezilerek ya da doğum esnasında burunları temizlenemeyerek ölmelerine neden olabilir. Ayrıca bunların da bir canlı olduğunu farz edersek, yolculuk, karantina yer değişimi gibi etkenler ölü doğumlara neden olabilir. Bizim önerimize gelecek olursanız, hayvanların rahatı, doğum verimi ve canlı doğum sayısı düşünülerek gebe hayvan alınmaması. Hatta sürünüzü kendi çiftliğinize götürdüğünüzde 15 20 gün sakinleşmeleri ve yerlerine alışmalarının beklenmesi. Sürüye bu zamana kadar koç katılmaması yönünde tavsiyelerimiz olabilir. Ama sonuç olarak gebe hayvan seçebilirsiniz, burada bizim herhangi bir kısıtlamamız bulunmamaktadır.

3. Taşıma sırasında ya da karantinada hayvanlarım ölürse ne olacak?


Gerek karantinada gerekse Türkiye’ye nakliye durumunda hayvanların ölüm oranları çok düşüktür. Şöyle düşünün nakliye ve karantina sürelerinde hayvanların yaşları 9 ay 18 ay. Bu yaşlar  arasındaki hayvanların 1000’de 1 gibi bir ölüm oranı vardır. Aldığınız hayvanlar içinde gebe olanlar, ya da gebe olacakları düşündüğünüzde bu sayı her koşulda sizin artınıza sonuçlanacaktır.

4. 50 adet Romanov almak istiyorum ne yapabilirim?

Bununla ilgili yapabileceğiniz tek şey Türkiye’den düşük sayıda hayvan almak isteyenler ile ortak bir şekilde almanız olacaktır. Aksi takdirde 50 100 adet almak istediğinizde fiyatlar çok yüksek olacağından karlı olmayacaktır.

5. Ukrayna’ya gelmemiz şart mı, gelmeden alamaz mıyız?


Tabi ki gelmeden de alabilirsiniz, hayvanlarınızı sizin yerinize biz seçeriz ve işlemlerinizi hallederiz. Ama bir yatırım yapacaksanız Ukrayna’ya gelip hayvanları kendiniz seçmeniz daha uygun olacaktır.

6. Ukrayna’dan Romanov almak için şirket olmamız gerekli mi?


İthalat ve ihracat yapacaksanız adınıza kayıtlı bir firmanızın olması gerekmektedir.

7. Satın aldığım koyunlar kaç günde Türkiye’ye geliyor?


Burada bazı kriterler ön plana çıkıyor. Türkiye’den heyetin gelmesi, gönderilen kan örneklerinin sonuçlarının beklenmesi ve karantina süresi. Ama en az 30 en geç 45 gün içerisinde hayvanlarınız Türkiye’de bulunan çiftliğinize teslim ediliyor.

Etiketler
Devamı

Ukraynapass

Ukrayna Pass, Doğu Avrupa 'daki Ukrayna şehrinde seyahat, gece hayatı, gezi ve ticarete ilişkin bilgiler sunar.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblocker tespit edildi! Kaldır Onu!

Lütfen, bizi desteklemek için adblocker'ı kaldır!