FiyatlarTicaret

Ukrayna Kehribar Taşı Fiyatları

Hakkında çıkan birçok haberden de anlayacağınız üzere Ukrayna kehribar fiyatları Türkiye’ye kıyasla oldukça uygun.

Bu yazımızda; dünyanın en iyi taşları arasında bulunan Ukrayna kehribarı ve çeşitleri ve Ukrayna’dan getirmek hakkında bilgileri sağlıyor olacağız.

Özellikle ülkemizde tespih, kolye ve çeşitli takı tasarımlarında kullanılan bu değerli taş Ukrayna kehribar fiyatları cinsine göre değişiyor. Fiyat incelemesine girmeden önce gelin Ukrayna kehribar taşı hakkında biraz size bilgi verelim. Bazı kaynaklar en iyi kehribarın Baltık denizinden çıkarıldığını söylese de bu gerçeği yansıtmamaktadır. Kaldı ki Ukrayna kehribarının da Baltık denizinden akarsular aracılığı ile geldiği iddia edilmektedir. Yasal kazılarda her sene Ukrayna’da 5 tondan fazla kehribar taşı çıkartıldığı resmi kayıtlarda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kaçak çıkarılan kehribarı taşının ise 20 tona yakın olduğu tahmin edilmektedir. Ortalama kehribar fiyatları 600 dolar ile 1000 dolar arasında değişmektedir. Ayrıca çıkan taşın büyüklüğüne göre de fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Ukrayna Damla Kehribar

Daha da zor bulunan ve ender olan fosilleşmiş çam ağacı özü Ukrayna damla kehribar ise en çok tutulan taşlar arasında. Özellikle Türkiye’de en çok tutulan tespih çeşitlerinden olan damla kehribar Ukrayna fiyatları ise 700 dolar ile 1.200 dolara kadar çıkmaktadır. Ayrıca kehribar çeşitleri içinde sıkma kehribar da bilinenin aksine tozların sıkıştırması ile yapılmamaktadır. Doğal olarak kehribar parçalarının başka taşlar ile etkileşiminden ortaya çıkmaktadır. Sıkma kehribar fiyatları ile Osmanlı kehribarı fiyatları da normal kehribar fiyatlarından oldukça yüksektir. Ukrayna’ya baktığımızda birçok kehribar çeşidi görsek de, orijinal kehribar olduğunu anlamak %100 anlamak için laboratuar ortamına ihtiyaç vardır. Unutmamak gerekir ki, kehribar süs eşyasının yanı sıra ayrıca tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Birçok tıp bilim adamı tarafından kalp ritmini düzenlediği, birçok deri hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.

Ukrayna Ham Kehribar

İşlenmemiş yani ham kehribar Ukrayna’nın özellikle Rusya sınırı tarafında çıkartılmaktadır. Dünya kehribar rezervinin %80’ine yakını bu bölgede yer almaktadır. Rusya’nın yanı sıra, Romanya, Ukrayna, Hollanda, Sicilya gibi ülkeler de kehribar yataklarının çok fazla olduğu bilinmektedir. Ülkemizde %90 olarak tespih yapımında kullanılan bu tarihi taş diğer ülkelerde birçok alanda işlenmektedir. Özellikle, düğme, kolye, küpe, bileklik ve hatta kıyafet süslerinde de kullanılmaktadır. Diğer Ham kehribar Ukrayna fiyatları ise 1 kiloluk taşlar olarak 1000 dolardan başlamaktadır. 5 kiloluk taşların kilo başı fiyatları 1200 doları bulmaktadır. Tabi burada kehribarın kalitesi, çıkartıldığı bölge, yasal ya da illegal yollardan aldığınız da önemli. Türkiye’den Ukrayna’ya kehribar almak ve yasa dışı yollardan Türkiye’ye götürmek isteyen birçok kişi dolandırılmaktadır. Bu konularda dikkatli davranmanızı öneririz.

Ukrayna Kehribar Taşı
Ukrayna Kehribar Taşı

Ukrayna ‘dan Kehribar Getirmek Yasak mı ?

Arada sırada haberlerden de takip ettiğimiz üzere Ukrayna’dan kehribar getirmek isteyen ve yasak olduğu için yakalanan birçok Türk vatandaşını görüyoruz. Bu kişiler, karayolu ya da havayolu aracılığı ile gümrük vergisi vermeden kaçak olarak getirmeye çalışanlar. Boynuna kolye olarak 1 kilogramlık kehribar kolyeyi takıp geçmeye çalışan 1 Türk 10 gün önce yakalandı. Bu yolların yanı sıra yasal olarak Ukrayna’dan kehribar getirmek isterseniz, gümrük firmaları bu konuda size yardımcı olabilirler. Gümrük vergileri ve gerekli evrakları sağlamanız durumunda yasal olarak ithalatını yapabilirsiniz.

Rusya Kehribar Fiyatları

Ukrayna’nın yanı sıra, komşu ülke olan Rusya kehribar fiyatları dünyanın en ucuzu olarak gösterilmektedir. Özellikle ilk satıcılardan yani toptancılar yerine, kehribarı çıkartan kişilerden kilogram fiyatı olarak 500 – 700 dolar arasında kehribar bulmak mümkün. Tabi son zamanlarda Türkiye ile Rusya arasında yaşanan ekonomik ve politik problemleri düşündüğümüzde oldukça zorlu bir süreç. Rusya’nın daha kuzey kısımlarında çıkartılan değerli kehribar taşlarını internet üzerinden inceleyebilirsiniz. Öneri olarak Ukrayna kehribarı, iki ülke ilişkilerinin iyi olmasından ötürü daha çok tercih edilmesi gereken yöntemdir.

Kehribarla ilgili daha detaylı bilgi için : Wikipedia

Etiketler
Devamı

Ukraynapass

Ukrayna Pass, Doğu Avrupa 'daki Ukrayna şehrinde seyahat, gece hayatı, gezi ve ticarete ilişkin bilgiler sunar.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblocker tespit edildi! Kaldır Onu!

Lütfen, bizi desteklemek için adblocker'ı kaldır!