ukrayna ekonomisiUkrayna Hakkında Herşey

Ukrayna Halkı, Dünyanın En Fakir Halkları Arasında

Araştırmalara göre, Ukrayna halkı refah düzeyi bakımından dünya üzerindeki 140 ülke arasında 123. sırada yer alıyor.

Ukraynalılar dünyanın en fakirleri arasında yer alıyor. Ukrayna vatandaşlarının net refahı artık Nepal, Bangladeş ve Kamerun gibi ülkelerin gerisinde kalıyor.

İsviçre çokuluslu yatırım bankası Credit Suisse tarafından yayınlanan yeni bir Küresel Rapora göre, Ukrayna şu anda vatandaşlarının kişisel refahı açısından 140 ülkeden 123. sırada olduğunu gösteriyor.

Çalışma, Ukraynalıların yetişkin yerleşik başına 1.563 dolara eşdeğer bir kişisel servete sahip olduğunu, bunun yanında Belarus’unkiyle aynı olduğunu ancak Bangladeş’ten (2,322 $) daha az (2,306 $) ve Nepal’den (2,054 $) daha düşük olduğunu göstermektedir.

Araştırmalara göre Avustralya (191,450 $) İsviçre’nin (183.340 $) biraz ilerisindedir ve dünyanın en zengin vatandaşlarına sahip olma unvanına sahiptir

Credit Suisse, “serveti” bir kişinin net değeri olarak tanımlar: finansal varlıklarının ve gerçek varlıklarının değeri, böyle bir mülk, borçlarının eksi değeri.

Credit Suisse’in son raporundaki renkli bir Avrupa haritasında, Ukrayna ve Beyaz Rusya, mavi bir gölge yerine gri renkte ve zenginliğin kişi başına 5.000 $ altında olduğunu gösteriyor.

Haritadaki çoğu Avrupa ülkesi, kişisel zenginliğin 100.000 doların üzerinde olduğunu gösteren koyu mavi renktedir. Global olarak, Credit Suisse, dünyanın en fakir halkının Orta Afrika ve orta ve güney Asya’da yoğun bir şekilde yoğunlaştığını ve Ukrayna ve Belarus’un kayda değer istisnalar olarak öne çıktığını söylüyor.

Credit Suisse, sahip oldukları zengin insan sayısı ile ülkeleri ayrı ayrı sıraladı ve zenginliği 50 milyon dolardan fazla olan bir kişi olarak tanımladı. Banka, Ukrayna’nın bu yıl 20’den fazla 135 kişi olduğunu ve ülkeyi “zengin listesindeki” dünya çapında 53. sıraya koyduğunu söylüyor.

Bazı iktisatçılar ve gözlemciler, Ukrayna için ekonomik değerlendirmelerin zor olduğunu ve büyük miktarlarda maaş, işlem ve varlıkların kayıt dışı ve haksız olduğu Ukrayna’nın büyük gölge ekonomisinin doğası nedeniyle çoğu zaman çarpıtılabileceğini söylüyorlar.

Ukrayna Halkı Ekonomisi

Dünya Bankası, Ukrayna ekonomisinin 2018’in ilk yarısında yüzde 3,4 oranında büyürken, reel ücret artışının hala yüzde 12,5 ile nispeten yüksek olduğunu belirtti. Bankalara göre emekli maaşları da yüzde 6,7 oranında hafifçe arttı.

Ukrayna, Dünya Bankası’na göre, 2017 yılında yaklaşık 113 milyar dolar olan GSYH’yı (kişi başına yaklaşık 2,522 $) kaydetmiştir. Ancak gözlemciler, bunun 45 milyon Ukraynalı için yaşam koşullarını ve kişisel zenginliklerini iyileştirmek için yeterli olmadığını söylemektedir.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından yakın zamanda yayımlanan ayrı bir çalışma, ekonomik büyümeye rağmen, Ukraynalıların yaklaşık yüzde 60’ının resmi yoksulluk sınırının altında yaşadığını ve Ukrayna’nın 1,7 milyonu ülke içinde yerlerinden edilmiş ve 2,8 milyonu engelli olduğunu belirtti.

Etiketler
Devamı

Ukraynapass

Ukrayna Pass, Doğu Avrupa 'daki Ukrayna şehrinde seyahat, gece hayatı, gezi ve ticarete ilişkin bilgiler sunar.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblocker tespit edildi! Kaldır Onu!

Lütfen, bizi desteklemek için adblocker'ı kaldır!