Ticaret
Trend Olan

Ukrayna ‘da Ticaret

Ukrayna 'da ticaret yapmak isteyenlerin mutlaka göz atması gereken bu yazımızda, Ukrayna 'nın ekonomisini sektörel iş imkanlarını ele alacağız.

Sosyal Medya ve televizyonlar aracılığıyla da adını sıkça duyduğumuz Ukrayna ‘da ticaret anlamında en büyük cezbedici etken tabi ki Vizesiz ( sadece T.C. kimlik kartıyla ) seyahat imkanıdır.

Ülkece dar boğazdan geçtiğimiz şu günlerde, genç girişimci ve yatırımcı arkadaşların aklına da başka ülkelerde iş kurmak ve bir süre de olsa oralardan kar elde etmek epey mantıklı görünüyor. Hali hazırda geleceğe odaklı ve küresel düşünen herkes, dış ülkelerde iş yapmanın mantıklı ve ekonomik açıdan para getirici bir fikir olduğunu biliyor. Şimdi buna cesaret etme zamanı. Hazır vizeler de ortadan kalkmışken, aklında ya da elinin altında işin kendisi ya da fikri olan herkes haritanın kuzeyine yönelip Rusya’nın hemen sınır komşusu olan Ukrayna’ya yön çevirebilir.

Ukrayna, sadece bayrağı rengarenk olan bir ülke değil. Hem Rus kültürünü, hem de Sovyetler Birliği geleneğini bağrında taşıyan, sokakları, insanları en az Türkler kadar sıcak ve renkli olan kocaman bir ülke burası. Bununla beraber coğrafi konumu itibariyle kış aylarındaki ülkemize göre bir tık daha soğuk olan havalar sizi biraz üşütebilir.

Ukrayna AB Ekonomisi
Ukrayna AB Ekonomisi

Ukrayna Ekonomisi ve Ülkesi Hakkında

Ukrayna, jeopolitik açıdan epey bereketli bir ülke. Hem Rusya’ya sınır komşusu hem de Doğu Avrupa’nın ikinci büyük ülkesi. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra bağımsızlığına kavuşan ve adı konulan nice ülkelerden bir diğeri.

Ukrayna, Doğru Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesi dedik. Hem de bu büyüklük sadece coğrafi alanlarla sınırlı değil. Yani mesela Konya, bizim memleketin yüz ölçümü bakımından en büyük şehri. Ama ekonomi açısından ilk 10’a bile giremez. Ama bu örnek Ukrayna için mevzu bahis değil. Zira bahsettiğimiz ülke, hem coğrafi olarak hem de ekonomik pasta olarak Rusya’dan sonra Doğu Avrupa’nın en gelişmiş ikinci ülkesi. Böylesine gelişmiş bir ülkenin Türkiye’ye vize zorunluluğunu kaldırması ise elbette ki kaçınılmaz bir fırsat.

Peki Ukrayna’ya gittiğinizde orada hangi işleri kurabilir, hangi işlerde çalışabilirsiniz? Şimdi merakla beklediğiniz bu sorunun cevaplayalım. Umarım sayacağımız iş kollarından birçoğu ya da en azından biri size uygundur ve yapacağınız ticaret ile bu yabancı memlekette helalden kazanmanın yolunu çok geçmeden bulursunuz.

Ukrayna Yapılabilecek İşler
Ukrayna Yapılabilecek İşler

Ukrayna’da Ne Tür İşler Kurabilir Ya da Yapabilirim?

Otel İşletmeciliği:

Ukrayna turizm açısından kelimenin tam manasıyla ”otellere şenlik” bir ülke. Her yıl kışın ayrı yazın ayrı, dolup taşıyor turist. Hem Doğu Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olması hem de Rusya’ya sınır olması bunda en büyük faktör. Hatırı sayılı ölçüde bir sermayeniz varsa hiç düşünmeden bu ülkede otel işletmeciliği işine girebilirsiniz. Sadece altı ay gibi kısa bir sürede Ukrayna’nın yerlisi ve en çok kazananlarından biri olur çıkarsınız. Elinizde bolca para ve kafanızda nerede ne iş kurabilirim gibi bir soru varsa, o sorunun cevabı ve paranın gideceği iş belli olmuş demektir.

Taksicilik:

Birçok Türk ve başka ülkenin insanı orada taksicilik yapıyor. Tıpkı Almanya’da olduğu gibi örneğin. Turizmi ve gidiş gelişleri çok olan bir ülkede taksicilik yapmak, başlangıç için iyi bir unsur olsa gerek. Bu sayede ülkeye vizesiz giren Türk vatandaşlarını da götürür getirir ve onların ülkeye girişlerinde de hem şoförleri hem de aynı dili konuşan yurttaşları olarak onlara yardımınız dokunmuş olur.

Kulüp İşletmeciliği:

Ukrayna, gece kulüpleri ile meşhur bir ülke. Otele param yetmiyor diyorsanız ya da otelcilik bana göre değil diyorsanız kulüp işletmeciliğini de gündeminize alabilirsiniz. Bu da ek bir seçenek olarak burada kalsın. Birilerinin dikkatini çekecektir elbet.

Kış Sporları Turizmi:

Ukrayna’da kışlar sert ve eğlenceli geçer. Hele siz bir alışın bu soğuk ülkenin karına, kışına. Bundan sonra size karada ölüm yok. Bilakis bu kış mevsiminin spor alanında turizmini bile yapabilirsiniz. Kış sporları, kayak ve dağcılık gibi alanlarda bu sektöre bu ülkede yatıracağınız paralar size çok kısa bir süre yüksek kar oranı olarak geri dönecektir.

Ukrayna’da Gelecek İyi Mi?

Bütün rakamlar, veriler ve istatistikler gösteriyor ki Ukrayna’nın geleceği şimdikinden çok daha iyi olacak. İyi bir gidişatı var bu Doğu Avrupa ülkesinin. Bununla birlikte işsizlik oranının çok çok az olması ve birçok alanda yeni yatırımlara, yeni girişimlere hem mental hem de teknik açıdan müsait olması bu ülkeyi gelecekte de tercih edilebilir ve yaşanabilir kılıyor.

Ukrayna 'da Ticaret
Ukrayna ‘da Ticaret

Ukrayna’da gelecek iyi mi diye soranlara verilecek tek cevap evet deyip onaylamak olacaktır.

Ukrayna’da İş Kurmak İçin Gerekli Sermaye ne kadar ?

Kuracağınız işin Türkiye’deki karşılığını hesapladıktan sonra ondan biraz düşerek Ukrayna’da iş kurmak için gerekli sermayeyi az çok bulmuş olursunuz. Yani Ukrayna gelişmekte olan bir ülke ve Türkiye’den bir kıt daha ucuz.

Etiketler
Devamı

Ukraynapass

Ukrayna Pass, Doğu Avrupa 'daki Ukrayna şehrinde seyahat, gece hayatı, gezi ve ticarete ilişkin bilgiler sunar.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da bakmalısın

Close
Close

Adblocker tespit edildi! Kaldır Onu!

Lütfen, bizi desteklemek için adblocker'ı kaldır!