Ukrayna Hakkında Herşey

Sadece Kimlikle Ukrayna’ya Nasıl Gidilir ?

Ukrayna’ya sadece kimlik kartı ile seyahat edilebiliyor ama öyle elinizi kolunuzu sallaya sallaya ülkeye giremiyorsunuz. Bu yazımızda ukrayna’ya sadece t.c. kimlikle giriş için gerekli şartları derledik.

Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz seyahat uygulaması 1 Haziran 2017 itibariyle başlarken iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak çipli kimlik kartlarıyla seyahat edebiliyor, 90 gün süreyi aşmamak koşuluyla iki ülkede de vizesiz kalınabiliyor.

Yeni TC Kimlik
Yeni TC Kimlik

Yeni tip çipli kimlik kartlarıyla, Ukrayna’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir örneği ekte sunulan formları (Immigration Card) uçakta veya pasaport kontrol noktalarında doldurmaları, belgeyi Ukrayna’da kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları, yetkili makamlarınca sorulduğunda göstermeleri ve ülkeden ayrılırken yeni tip çipli kimlik kartlarıyla birlikte hudut görevlilerine ibraz etmeleri gerekecek.

Kiev otel fiyatları

Pasaportla seyahatlerde olduğu gibi, yeni tip çipli kimlik kartlarıyla seyahatlerde de Ukrayna hudut görevlileri Ukrayna’ya girişlerde TC vatandaşlarından aşağıdaki belgelerin ibrazını isteyebilir: Gidiş-Dönüş uçak bileti Otel rezervasyonu veya Ukrayna noterince düzenlenmiş davet edenin kimlik bilgilerinin açıkça yer aldığı davetiye, Ukrayna’da yapılan kanun değişikliği nedeniyle artık yurt dışından çağırılacak kişiler için noter davetiyesi yeterli oluyor.

Ülkede bulunulan süre zarfında maddi ihtiyaçların karşılanabileceği miktarda nakit para ibrazı veya Ukrayna noterince düzenlenmiş garanti mektubu (günlük en az 35 Amerikan Doları veya karşılığı konvertibl döviz).

İki ülke vatandaşlarının yeni tip çipli kimlik kartlarıyla seyahatleri yalnızca Türkiye ve Ukrayna’ya yapılacak ziyaretlerde mümkündür. Üçüncü ülkelere seyahatler için pasaport gerekecektir.

Ukrayna Vizesi
Ukrayna Vizesi

Yeni tip çipli kimlik kartlarıyla seyahat edecek kişilerin kimlik kartlarını kaybetmeleri olasılığına binaen, yanlarında fotoğraflı (soğuk damgalı ve T.C. Kimlik Numaralı) bir başka kimlik belgesi daha (sürücü belgesi, öğrenci kimliği v.s.) ihtiyaten bulundurması gerekmektedir.

Kimlik kartını kaybeden kişilere Kiev Büyükelçiliği ile Odesa Başkonsolosluğu, sadece Türkiye’ye dönüşlerini için geçici pasaport veriyor.

Ukrayna Ucuz mu?
Ukrayna Ucuz mu?

Ukrayna’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın yanlarında 10.000 Euro veya üzerindeki bir meblağa tekabül eden Döviz/Türk Lirası/Mücevherat/Altın bulundurmaları halinde, ülkeye girişte Ukrayna gümrük makamlarına önceden beyanda bulunmaları önem taşımaktadır.

Beyan edilmeyen nakit paraya/mücevherata Ukrayna mevzuatı uyarınca el konulmakta.

Etiketler
Devamı

Ukraynapass

Ukrayna Pass, Doğu Avrupa 'daki Ukrayna şehrinde seyahat, gece hayatı, gezi ve ticarete ilişkin bilgiler sunar.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblocker tespit edildi! Kaldır Onu!

Lütfen, bizi desteklemek için adblocker'ı kaldır!