Şehirler

Kharkiv (Harkov)

Bu yazımızda Kharkiv nerede? Kharkiv’de gezilecek yerler? Kharkiv gece hayatı? Kharkiv de ulaşım nasıl ? Kharkiv uçak bileti ne kadar ? Kharkiv Kiev arası kaç saat? gibi sorularımıza yanıt bulmaya çalışacağız.

Kharkiv veya kharkov; Ukrayna’nın 2. büyük şehridir ve Ukrayna’nın kuzey doğusunda yer alır. Eylül 2016 ‘daki nüfus sayımına göre nüfusu
1.437.753 kişidir.

Kharkiv, Ukrayna’nın temel endüstri, eğitim ve kültür merkezlerinden biridir. Sanayisi özellikle daha çok askeri ürünler ve makine sanayi üzerine olmakla birlikte, şehirde yüzlerce sanayi şirketi vardır. Bunlardan en ünlüleri birer dünya devi olan Morozov Tasarım Ofisi ve Malışev Tank Fabrikasıdır. 1930’lardan bu yana tank üretiminin liderleri; Hartron (uzay ve nükleer elektronik) ve de Turboatom türbinleri üreticileridirler.

Kharkiv

Kharkiv şehrinin en önemli noktalarından biri de, Avrupa’nın en büyük 3., Dünyanın 7. büyük şehir meydanı olan Özgürlük Meydanı’dır.

ULAŞIM

Kharkov şehri hava, demir ve karayolu ile dünyanın birçok şehirlerine bağlı, Ukrayna’nın en büyük ulaşım merkezlerinden biridir. Toplu taşıma, taksi, demiryolları ve hava trafiği dahil olmak üzere birçok ulaşım yöntemleri vardır. Yaklaşık olarak da 250 bin taşıt kentte bulunmaktadır.

TOPLU TAŞIMA

Ukrayna’nın önemli bir ulaşım merkezi olan Kharkov’da ulaşım çok farklı araçlarla sağlanır. Kharkiv Metrosu toplam 29 istasyon ile üç farklı hattı içeren, 1975 yılından bu yana faaliyet gösteren kentin hızlı toplu ulaşım sistemidir. Kharkov’da otobüsler yılda yaklaşık 12 milyon yolcu taşımaktadır. (2006 yılında 100. hizmet yılı kutlanan) Troleybüsler, tramvay ve marşrutkalar (özel minibüsler) da kentteki ulaşımın önemli araçlarıdır.

Kharkiv

DEMİR YOLLARI

Kharkov ilk demiryolu bağlantısı 1869 yılında kurulmuştur. 22 Mayıs 1869’da kuzeyden gelen ilk trenin Kharkov’a gelmesi ile hat açılmış, 6 Haziran 1869’da Kursk-Harkiv-Azov hattı trafiği başlamıştır. Kharkov yolcu treni istasyonu yeniden inşa edilmiş ve daha sonra İkinci Dünya Savaşı’nda tahrip edilene dek 1901 yılında genişletilmiştir. Yeni tren istasyonunun inşası 1952 yılında tamamlanmıştır.
Kharkov’dan, Ukrayna ve yurtdışına düzenli tren seferleri yapılmaktadır. Elektrichka olarak bilinen bölgesel trenler, yakın kasaba ve köyleri Kharkov’a bağlamaktadır.

HAVA YOLLARI

Kharkov günde yaklaşık 20 uçuşla yolcu taşımacılığı alanında hizmet vermektedir. Kharkov Uluslararası Havalimanı, uluslararası statüde bir havaalanıdır. Havaalanı, Kiev’deki Borispol Havaalanı kadar büyük olmasa da, Ukrayna’nın diğer havaalanlarına göre yeterli kapasitededir ve şehir merkezinden güneyde, şehir sınırları içinde yer almaktadır. Şehirden iç hat Kiev ile dış hat İstanbul, Dubai, Şarm El Şeyh, Tel-Aviv, Minsk, Varşova, Umman gibi seferlerle yolcu taşımacılığı yapılır. Yaz sezonunda da Antalya, Selanik, Burgaz, Dalaman, gibi charter uçuşlar da bulunmaktadır. Şehrin Kuzeyinde bulunan havaalanı ise bir fabrika sahasıdır ve Antonov uçak şirketi için önemli bir üretim tesisidir. Askeri/Sivil olarak teknik tedarik ve bakım/onarım burada yapılmaktadır. Sivil havayolu şirketlerine hizmet vermemektedir.

KHARKİV ‘DE GEZİLECEK YERLER

Kharkiv’de göreceğiniz yerlerin başında tarihi binaların karşılıklı sıralandığı geniş mi geniş Sumskaya caddesi, Özgürlük Meydanı ve Puşkin Caddesi geliyor.

Yine Lenin Meydanı etrafındaki kafelerde oturup bir şeyler içmek isteyebilirsiniz. Ukrayna’nın batısından doğusuna doğru gittiğinizde Rus renklerini daha fazla görmeye başlarsınız. Aynı zamanda yabancı öğrenci şehri de olan Kharkiv’de birçok milletten insanla tanışmanız mümkün.

Rus mutfağının ağırlıkta olduğu Kharkiv’de İtalyan yemekleri ve Türk yemeklerinin de ilgi gördüğünü fark edeceksiniz.

Kharkiv’de çocuk trenine ve teleferiklere binerseniz şehrin yeşil ortamının ne kadar çok olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

KHARKİV GECE HAYATI

Kharkiv Gece Hayatı – Radmir Club

Kharkiv’ in en popüler gece kulüplerinden birisi diyebiliriz. Şehir merkezinden 15 dakikalık uzaklıkta bulunuyor. Diğer büyük kulüpler gibi şehrin dışarısında kalıyorlar. İstanbul’ da yaptığımız araştırmalar sonucunda ilk gece için burayı seçmiştik. Girişte 100 grivna ücret edeyerek yerin altına iniyoruz. Yılbaşı oluşundan inanılmaz bir kalabalık ve animasyonlar eşliğinde ilerliyoruz. 3-4 farklı odası olan Radmir’ de istediğiniz müziğe göre odaya geçebilirsiniz. Yerel şarkılardan karaoke ve underground’ a kadar müzik seçenekleri sunuyor. Yada genel olarak sahnelerinin olduğu yerde de eğlenebilirsiniz. İçeride Gülşen’ den Tarkan’ a birçok Türk şarkısı da çalmakta. Fiyatlar Ukrayna standartlarında normaldi. Votka + Red Bull için 3 – 3,5 dolar ücret edemiştik. 85 – 100 grivna arasında fiyatlar.

Yılbaşı olduğundan sanırım biraz fazla alkol alıyoruz ve çıkışta saatime baktığımda 05:30 du. Tabi bunda eğlencenin etkisi çok fazla. Bizim gibi başka ülkelerden gelen çok fazla turist vardı. Karkiv gece hayatı yazımda tavsiye edebileceğim kulüplerden biridir.

Kharkiv Gece Hayatı – Bolero Club

Bolero belki de en özel gece kulüplerinin başında geliyordur. Yılbaşı sonrasında 1 Ocak gecesi için otelimizden ayrılıyorduk. Rezervasyon yapılması gereken kulüplerden biridir. Bizim rezervasyonumuz bulunmuyordu ve daha içeri girmeden bodyguard biraz ileri götürüp rüşvet istedi.(kibarca) 3 kişi için 150 grivna verdikten sonra benimlesiniz diyerek içeri giriş yaptık. Bu arada mekan ücretide ödemiş olduk.

Radmir den daha üst bir mekan olan Bolero, gerçekten hakkını verecek gece hayatına sahip. Şehir dışında bulunan Bolero’ da zaman ve eğlence kavramı yok. Farklı müzik tarzlarında odalara sahip olan gece kulübünde loca ve stand alabilirsiniz. Bolero’ da fiyatlardan bahsetmek gerekirse; Radmir’ den çok ufak ta olsa fazla gelebilir. Yorgun olmamıza rağmen gene çıkış saatimiz 5i bulmuştu. Sürekli birileri ile tanışıp eğlenmekten saat kavramını unutmuştuk. Kharkiv gece hayatı Bolero’ suz ve biraz sonra yazacağım kulübe gitmeden asla bahsedilmez diye düşünüyorum. Unutmadan özellikle Bolero için kıyafetinize özen gösterin derim. Bunu sadece mekana giriş için düşünmeyin.

Kharkov Gece Hayatı – Compass Club

Kharkiv’ de gezilecek çok fazla yer yok. Hal böle olunca da insan kendini gece hayatı içinde buluyor. Bir sonraki akşam nereye gitsem, hangi mekana girsem diye diye akşamı iple çekiyor. Compass club’ tan bahsetmezsek darılır bize herhalde düşüncesi ile sıra kharkiv gece hayatı için önemli mekanlardan biri olan Compas’ ı anlatmaya başlayabilirim.

4 farklı konsepte sahip mekanda bowling, restoran gibi hizmetlerde mevcut. Her gün saat 20:00 – 06:00 arası açık olan Compass bayanlardan girişte ücret almıyor. Pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, pazar günleri giriş 30 grivna. Cuma 70, cumartesi ise 80 grivna. Yani cumartesi günü girseniz 10 tl ödeyeceksiniz 

İçeriye girmeden kıyafetiniz ve eliniz yüzünüz düzgün olmalıdır.. Sitelerinde de bunu belirtiyorlar ama ben hiç bir Türk’ ün içeriye giremeyeceğini düşünmüyorum. 100 grivna Ukrayna’ da her kapıyı açıyor.

Kharkiv Gece Hayatı – Misto Club

Adını mutlaka duyacağınız gece kulüplerindendir. Kharkiv gece hayatı diye yaptığınız araştırmalarda mutlaka bir yerlerde adı yazıyordur. Aslında bu sayfaya koyup koymama arasında gidip geldim fakat karşınıza çıkacağından bilgi vermeden geçmeyelim dedim. Bolero ve Radmir ile kıyaslama yapmayın derim ben. Orta sınıf bir gece kulübü. İnternetten araştırma yaptığınızda güzel resimler ve videolar göreceksiniz fakat gittiğinizde içerideki kıyafetler bile size ne demek istediğimiz anlatacaktır.

Hani böle gece 1 gibi bi kulübe gitmeden önce 2 shot atarım kaçarım diyorsanız Misto Club’ a bir uğrayın derim. Fiyatlar daha düşüktür ve öğrencilerin ağırlıklı gittiği gece kulübüdür.

Kharkiv Gece Hayatı – Kakadu Men’s Club (Striptiz Club)

Aslında Kakadu Mens Club‘ u leventisikli.com’ a pek yazmayı düşünmüyordum fakat gelen 10 larca soruyu tahmin ederekten yazma kararı aldım  Kakadu Mens Club hakkında yazacaklarım Kharkiv gece hayatı yazımı ne amaçla okuduğunuza göre cevap bulacaktır. Sadece gece hayatı için gidiyorsanız kharkiv’ e, Kakadu dan başka bir yere gitmenize gerek yoktur. Striptiz mekanı olan Kakadu direk şehrin merkezinde bulunuyor. Mekanın çok enteresan özellikleri bulunuyor.

Bina tamamen dehliz mekanı gibi. Girişte vestiyer var ve orda paranızı temsili dolarlar ile değiştiriyorsunuz. Örneğin 100 grivnanız var ve bunun karşılığında 5 adet 20 dolar alıyorsunuz. Tabi bunlar plastik kaplanmış temsili paralar. İstediğiniz kadar alabilirsiniz. Herbirisi 20 grivna ediyor. Sonrasında bir kat gibi yukarı çıkıp mekana giriyorsunuz ve yerin altında 2 kat daha bulunuyor. Tam anlamıyla birer mahsen gibi. İçeride kaybolduğumu hatırlıyorum bir ara. Birşeyler içebilir striptiz için sürekli değişen kızları izleyebilirsiniz. Yaklaşık 100 yada üzerinde dansçı vardı içeride. Bunlar sürekli değişiyor ve bozdurduğunuz paraları 20 şerli olarak kızlara takabiliyorsunuz. Kharkiv de bu şekilde istediğiniz dansçıyı alabileceğiniz tek mekan Kakadu dur.

İçerisi ilk başta ürkütücü gelebilir fakat sonradan alışıyorsunuz. Girişin üstünde bulunan özel VIP odaları kiralayıp size özel şovlar seyredebilirsiniz. Resim ve video için kendi sitelerine bakabilirsiniz. Kakadu Men’s Club tıklayabilirsiniz.

Kharkiv Gece Hayatı – Casta Striptiz Club

Kharkiv’ in en güzel kızlarını nerede bulabilirim diye soracak olursanız herhalde Casta Striptiz Club‘ ta diye cevap verebilirim size. Kakadu ile arasında bazı farklar vardır. Gene şehir merkezinde bulunan ve Türkiye’ deki iş adamı amcalarımızı sık sık görebileceğimiz mekanlardan birisidir  Hatta bazen öle görüntülerini görürsünüz ki siz bile inanamazsınız.  Kafanızı bir kaldırırsınız gömlekler, tsirtler pantalonlar havalarda uçuşuyor  Web sayfaları için Casta Mens Club linkine tıklayabilirsiniz. Kakadu Club ın şuanda kapalı olmasından dolayı yoğunluk bu kulüpte toplanıyor. Gittiğinize değecek ender kulüplerden biridir.

Etiketler
Devamı

Ukraynapass

Ukrayna Pass, Doğu Avrupa 'daki Ukrayna şehrinde seyahat, gece hayatı, gezi ve ticarete ilişkin bilgiler sunar.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblocker tespit edildi! Kaldır Onu!

Lütfen, bizi desteklemek için adblocker'ı kaldır!